Mladí peniazom nerozumejú, nakupujú na dlh, o dôchodok sa nestarajú

Autor: Lukáš Potočník | 13.2.2014 o 17:53 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  47x

Viac ako polovica mladých ľudí do 24 rokov sa priznáva, že v otázkach financií sa neorientuje. Až 90% z nich neviem o dôchodkovom zabezpečení  takmer nič.  S mojej skúsenosti viem povedať, že na dôchodok nemyslia ani staršie ročníky.

Prieskum nadácie Partners poukázal na nelichotivú skutočnosť. Aj keď študenti ovládajú teóriu ekonomiky, v praktických úlohách sú na tom horšie. Osvojiť si základy hospodárenia by si mali deti od malička, od rodičov.

Tu často nastáva problém. Rodičia nemajú čas, nemajú dostatočné finančné prostriedky a utekajú s práce do práce, alebo sú na tom po stránke finančnej gramotnosti zle. Je len málo domácnosti, kde sa rodičia venujú hospodáreniu a učia deti správne základy ako zaobchádzať s peniazmi.

Ako to bolo u Vás? Ja si veľmi dobre spomínam na svoje detstvo a viem, že od rodičov som nedostal potrebnú školu a čom som dostal to som minul. Nikto mi neukázal ako správne hospodáriť, a že za svoje peniaze by  som si mohol kúpiť aj dôležitejšie veci ako sladkosti a hokejové kartičky.

Vytvoriť si správne návyky hospodárenia chce pevnú vôľu a vytrvalosť. Je lepšie si dnes odoprieť časť svojho potešenia a ušetrené peniaze investovať a v budúcnosti si potešenia dopriať viacej.

Ak vás článok zaujal pozrite si Švejkové tipy, ako vytvárať rezervy a investovať.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Útok pri istanbulskom štadióne neprežilo 38 ľudí

K útoku sa nikto neprihlásil, stopy majú ukazovať na Kurdskú robotnícku stranu.

PLUS

Na trhu platí: Zmanipuluj, čo môžeš a urvi, čo sa dá

Marketing je vojna vedená mierovými prostriedkami.

KULTÚRA

Vybrali sa na nebezpečnú púť za úžasným jedlom

Niekoľko rokov vchádzali do arabských kuchýň, kde sa dozviete aj to, čo nechcete.


Už ste čítali?